Projektové vyučovanie na hodinách biológie v 6. ročníku


1.    Pozorovania vegetatívnych orgánov niektorých druhov rastlín: korene, stonky – dužinaté (modrica, tulipán, hluchavka, púpava, cesnak medvedí), drevnaté (zlatovka, orgován, japonská čerešňa, vŕba, dulovec japonský) a listov (žilnatina a podobne).

2.    Pozorovania rozmnožovacích orgánov týchto rastlín: kvety a o niekoľko týždňov plody tých istých rastlín.
Záver: Sledovali sme sfarbenie kvetov, počty tyčiniek a sfarbenie peľu, počty a tvary piestikov, lepkavú bliznu. Veľmi pekne bolo vidieť premenu piestika tulipánu na plod tobolku, súkvetie (úbor) púpavy lekárskej na množstvo drobných nažiek, ktoré pomáha roznášať vietor, alebo premenu súkvetia (strapec) modrice na plody. Tak isto po rozobratí piestika tulipánu bolo vidieť množstvo drobných bielych vajíčok, ale v tobolke už boli väčšie semená (premena pohlavných buniek (vajíčok) na semená).

3.    Pozorovanie celej rastliny tulipánu ako celku (učebná látka: Telo ako celok) – hlavne premenené listy – cibule.

4.    Pokus – sledovanie klíčenia semien jednoklíčnolistovej rastliny kukurica siata a dvojklíčnolistovej rastliny fazuľa – odroda mungo. Pokus sme prevádzali v priebehu dvoch týždňov, pričom žiaci sledovali:
a) klíčivosť semien, b) vplyv svetla na vývin rastliny, c) škodce a d) počet klíčnych listov u kukurice a fazule.
Záver pokusu:
a) 1 rastlinka kukurice nevyklíčila, 2 rastlinky (1 kukurica a 1 mungo) – veľmi slabá klíčivosť (cca 1cm), 3 rastlinky (2 kukurice a 1 mungo) – stredná klíčivosť (cca 2,5 cm), ostatné (4 kukurice a 4 mungá) veľmi dobrá klíčivosť (cca 5cm).
b) rastlinky boli slabé, dlhé mali málo svetla a ťahali sa k oknu (pohyb rastlín).
c) niektoré vyklíčené semená kukurice napadla pleseň (biely povlak), čo sa ale zatiaľ neprejavilo na klíčení rastlín.
d) žiaci si overili, že fazuľa patrí medzi dvojklíčnolistové rastliny a kukurica medzi jednoklíčnolistové rastliny.


Na záver by som chcela pochváliť žiakov 6.C triedy, lebo o tieto dlhodobé pozorovania a pokusy prejavovali veľký záujem, prinášali množstvo pomôcok (všetky rastliny a semená), na hodinách boli disciplinovaní a veľmi dobre sa s nimi spolupracovalo. Celková atmosféra v triede bola vynikajúca. Niektoré dievčatá si doma samy pripravili svoje projekty – zasiali semienka rôznych liečivých, ale aj iných rastlín, sledujú rýchlosť rastu a klíčivosť, čo chcú aj fotograficky zdokumentovať.

Mgr. Silvia Schmizingová